Minulý rok sa partia študentov – vo veku cca 20 rokov a študujúca v zahraničí - rozhodla v rodných Košiciach zorganizovať prvý medzinárodný hackathon. Počas prvého ročníka sa im podarilo do Košíc pritiahnuť 166 účastníkov z viac ako 20 krajín sveta.

Hack Košice pritom získal ako prvý slovenský hackathon prestížnu medzinárodnú akreditáciu Major League Hacking, ktorá zastrešuje cez 200 hackathonov v 16 krajinách sveta. Zaradili sa tým do najvyššej kvalitatívnej triedy študentských hackathonov na svete.

Tím sa rozrástol na 25 organizátorov a ich misiou je vytvoriť kvalitnú hackerskú komunitu v Strednej Európe. Celá ich motivácia spočíva v tom, priniesť domov obrovskú medzinárodnú skúsenosť, vytvoriť niečo iné a nové. Tento rok chystajú hackathon na 5-6 september

V rozhovore sa so Sajfom stretli: Andrea Komová, Juraj Mičko, Pavol Drotár, Ádám Urbán

***

#NXT je miniprojekt, ktorý sme realizovali počas júla v Rannej šou so Sajfom. Predstavujeme vám mladých ľudí, ktorým sa v skorom veku podarili naozaj obdivuhodné, skvelé veci. 

Štefan Vadócz AKA Emsí Vasiľ pôsobil vo Fun rádiu začiatkom 90-tych rokov. Neskôr spoluvytváral rádio Twist a momentálne sa už roky venuje reklame a hlavne public relations. 

V rozhovore sa dozviete:

- ako vznikala legendárna poslucháčska hitparáda Top Fun, 

- ktorí slovenskí interpreti mali prvé skutočné fankluby

- ako vyzerá relácia pre kamionistov

- a prvé jingle Fun rádia

BONUS: o najdrahšej relácii v histórii

Poslucháč Martin nám poskytol svoje nahrávky vysielania Fun rádia z 90-tych rokov. A našli sme tam skutočné poklady. Jula Satinského, Riša Mullera, paródiu na telenovelu "Fanuela", jednu z najúspešnejších súťaží v histórii aj všelijaké viac či menej bizarné veci. Teda z dnešného pohľadu, pretože je to jedna famózna výpoveď doby, za ktorú Martinovi veľmi ďakujeme. 

Vypočuj si s Adelou a Sajfom to najlepšie z vysielania Fun rádia z 90-tych rokov. 

Miroslav Babjak AKA Mirec bol moderátorom Fun rádia v 90-tych rokoch. Jeho pozdrav „Á-HOJTE!“ sa stal legendárnym, dostal sa až do Ameriky a dodnes ľudia čakajú, kedy ho použije. Mirec bol takisto aj členom jednej z najpopulárnejších dancefloorových skupín – Lobby.

 

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako vlastne vzniklo „Á-HOJTE!“
  • Kedy sa dostalo do Ameriky
  • Ako sa DJ Bobo ocitol na stanici v Kysaku
  • A o dlhoročnej kariére Mirca v Zlatej bráne

e

Oľga Záblacká je moderátorka, speváčka, scénaristka, režisérka aj textárka. Niekoľko rokov bola súčasťou Fun rádia a práve vďaka nej sa moderátormi stali Pyco či Sajfa. Navyše, práve jej sa pripisuje aj objavenie niekoľkých skvelých slovenských interpretov. Prvá hrala Polemic či IMT Smile. A okrem toho, moderovala spolu s Johnym legendárny "Koncert na ležanie"

V rozhovore sa dozviete:

- ako Sajfa zaklopal na dvere rádia a otvorila mu Oľga

- ako prinútila Pyca moderovať

- prečo sa vzdala koncertného života speváčky

- a prečo jej policajt, ktorý ju zastavil, začal recitovať báseň. 

Balú - Daniel Valúch pôsobil vo Fun rádiu na prelome rokov 90-tych a 2000. Ako jediný to dotiahol až do CERN-u (Európska organizácia pre jadrový výskum) a bol "odborným garantom" jednej z najväčších kampaní Fun rádia - vysielaní signálu, ktorý odháňal komáre. 

V rozhovore sa dozviete:

- pravdu o vysielaní signálu proti komárom

- ako bolo Fun rádio lídrom v technologickej revolúcii rokov 90-tych

- prečo o rádiu rozpráva inak ako všetci ostatní

- a či už v CERN-e prišli nato, ako nás teleportovať

Hovorí, že je: študent, inžinier, hardvérový dizajnér, web developer, programátor a konštruktér. Viac ako 6 rokov sa venuje výrobe elektroniky.

Jakub má 15 rokov a zostrojil pikobalón – sondu na zbieranie dát, ktorá doletela až do Iránu. Na svete nie je veľa odborníkov na pikobalóny. Na Slovensku je jedným z nich aj Jakub. Za ten svoj získal na Festivale vedy a techniky ocenenie od Asociácie pre mládež, vedu a techniku.

V Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity konštruuje hardvér do autopilota alebo dataloger pre uchovávanie informácií o preťažení a tlaku.

Počas karantény spolupracoval na projekte Stredoškoláci učiteľom, v rámci ktorého programovali pre Ministerstvo školstva krízový informačný portál učímenadialku.sk

A vymyslel test, v ktorom sa nedá podvádzať :)

****

#NXT je miniprojekt, ktorý realizujeme počas júla v Rannej šou so Sajfom. Každé ráno Sajfa predstavuje mladých ľudí, ktorým sa v skorom veku podarili naozaj obdivuhodné veci. Rozhovor môžete v premiére počuť vždy v Rannej šou po 9:00 alebo si ho vypočuť na funradio.sk a v našich podcastoch. 

Košickí študenti z gymnázia Poštová vymysleli vlastný čistič. Založili si študentskú firmu REN, v ktorej tuhý čistič vyrábajú a predávajú. A ako to v 21. storočí má byť, je ekologický a zdravotne neškodný.

Čistič, ktorý je aj do umávačky riadu, aj do studenej vody nazvali TUČI.

Títo mladí ľudia nedávno uspeli aj vo svetovom finále medzinárodného projektu Social Innovation Relay, kde zvíťazili v konkurencii víťazov národných kôl aj z Česka, Španielska, Singapuru alebo Japonska, na svojom Facebooku ich zdieľala aj prezidentka Zuzana Čaputová a objednávky sa im len tak hrnú. 

Rozhovor je so štvoricou: Alex Blandón, Lukáš Weiser, Simona Ičová, Timea Hujdušová.

****

#NXT je miniprojekt, ktorý realizujeme počas júla v Rannej šou so Sajfom. Každé ráno Sajfa predstavuje mladých ľudí, ktorým sa v skorom veku podarili naozaj obdivuhodné veci. Rozhovor môžete v premiére počuť vždy v Rannej šou po 9:00 alebo si ho vypočuť na funradio.sk a v našich podcastoch. 

Tomáš Zubák a Peter Graus sú hudobní producenti, ktorí momentálne spolupracujú s Emmou Drobnou a hudobne sa starajú o takmer všetky veľké televízne šou - od Superstar cez Hlas až po Tvoja tvár znie povedome. 

Začiatok ich cesty sa však spája s Fun rádiom. Peter Graus bol niekoľko rokov hudobným dramaturgom a neskôr programovým riaditeľom Fun rádia. Tomáš Zubák bol zase hudobným v oldies rádiu B1, ktorému neskôr aj šéfoval. Obe rádia sídlili na tej istej adrese, obaja sedeli v tej istej kancelárii. Spoločne mali veľmi úspešný hudobný projekt B3 a starali sa o zvukovú stránku Fun rádia. 

V rozhovore sa dozviete: 

- majú to teraz noví interpreti ľahšie alebo ťažšie

- ako sa stať hudobným dramaturgom

- ktorú pesničku nahrali s Richardom Mullerom na balkóne

- kam poslať nové pesničky 

 

Prvé autorské pesničky Celeste Buckingham hralo ako prvé Fun rádio. Vrátane veľkého hitu Run Run Run. 

V rozhovore sa dozviete aj:

- aké to je, keď vám rádio hrá pesničku a počujete, že si ju želá poslucháč

- tri pravidlá na napísanie hitu

Celeste spievala vokály aj v našej najnovšej Fun rádio pesničke Celé leto je Fun. V histórii Fun rádia však existujú tri, v ktorých spievajú moderátori. táto časť je teda aj o Summerfun, kde v ako jedinej sa stretli aj Adela a Sajfa a o tej najstaršej a prvej - Fun je Fun z roku 1997, o ktorej vzniku rozpráva Šarkan. 

Load more

Play this podcast on Podbean App